Wykusze okienne, jaskółki

Choć wielu z nas coraz chętniej decyduje się na budowę nowocześnie wyglądających domków w formie bardzo prostych brył, z prostym niemalże dachem którego pochylenie wiąże się jedynie z koniecznością drenażu, czyli odprowadzenia wody, tradycyjne kształty i formy wciąż nie wychodzą z mody. Co więcej, w dzisiejszej architekturze, a także w trendach związanych z wykończeniem wnętrz, coraz więcej młodych ludzi decyduje się na tradycję. Jakie są trendy w tej tradycyjnej części architektury?

Przykładem są wykusze okienne i jaskółki. Te pierwsze, wykusze okienne, to trend który zawędrował do nas z Anglii. Wykusze okienne, gdyby określić to najprościej, to okna które wystają poza główną płaszczyznę ściany. To tak, jakbyśmy zwykłe okno wysunęli do przodu, a następnie tę przestrzeń między nim a ścianą zabudowali kolejnym oknem. Wykusze okienne sprawiają, że nasz pokój optycznie się powiększa, a do wewnątrz dociera więcej światła. Im większa powierzchnia okna, tym więcej promieni słonecznych trafia do naszego domu.

Wykusze okienne modne były na początku dwudziestego wieku i w wieku poprzednim, zwłaszcza w kamienicach budowanych w centrach miast. To rozwiązanie dość drogie, jednak warte swojej ceny, ponieważ nadaje budynkowi oryginalnego wyglądu.

Oryginalnego, ale i tradycyjnego zarazem. Jaskółki z kolei, można by określić jako wykusze okienne, ale na dachu i w pionie. Są to takie małe daszki, nałożone na główną połać dachu naszego domu, które pozwalają na zamontowanie okna w pionie. Jaskółki są rozwiązaniem, które nie tylko nadaje naszemu budynkowi tradycyjnej formy, ale również ma kilka innych zalet. Przede wszystkim, na okno umieszczone w płaszczyźnie połaci dachu zimą spada nam śnieg i tam się gromadzi. Zasłania okno. Kiedy mamy na dachu jaskółki, okno pozostaje niezaśnieżone.

Poza tym jaskółki sprawiają że z pokoju na poddaszu możemy bez wspinania się na krzesło spojrzeć przez okno. Nie ma też konieczności schylania się. Jaskółki i zamontowane w nich okna są na tyle wysokie, że spokojnie możemy przez nie wyjrzeć z pozycji stojącej.

Leave a Reply