Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Co to jest ADHD i Objawy u dziecka.

Czym jest ADHD? Co to za choroba? ADHD, to choroba, która w ostatnich czasach znacznie poszerzyła pole swojego działania. Jest więcej osób, które cierpią na ADHD, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie tej choroby. Musimy wiedzieć, jak wygląda jej podstawowy przebieg oraz jakie mogą być ewentualne skutki, jeżeli choroba nie będzie leczona.

Mówiąc językiem lekarzy, a więc merytorycznie nawiązując do wypowiedzi wielu uczonych, ADHD to choroba, która polega na zespole nadpobudliwości psychoruchowej. Obejmuje ona nie tylko samą jednostkę chorobową, ale również pokrewne zdarzenia, na przykład zachowanie. W ramach ADHD, w ramach tego zespołu nadpobudliwości, jest wyznaczone coś takiego jak ADD, co oznacza zaburzenie skupiania uwagi, a także AADD, które z kolei jest nadpobudliwością psychoruchową.

Na to ostatnie cierpią dorośli. Choroba, o której mówimy, jest stosunkowo częsta. Może przejawiać się u blisko dziesięciu procent dzieci, które są  wieku początkowym szkoły podstawowej. Nie wiadomo dokładnie, czy choroba po prostu pojawia się coraz częściej, czy statystyki zachorowań rosną, ponieważ coraz więcej o ADHD wiemy i coraz częściej się o tym mówi, a więc coraz więcej rodziców jest w stanie zaobserwować dane objawy u swojego dziecka.

Kiedyś, kiedy dziecko było nadpobudliwe, mówiło się o nim, że jest nieznośne i niegrzeczne. Dziś uzasadniamy niewłaściwe zachowanie dzieci, którego nie da się oduczyć tradycyjnymi metodami, chorobą zwaną ADHD. Choroba ta dotyka przede wszystkim chłopców. Nie jest to żadna ciężka choroba, a jej objawy możemy wychwycić u dziecka już w pierwszych latach życia. Dziecko ma problemy z koncentracją, szybko zmienia swoje zajęcia, to znaczy nie potrafi skupić się długo na jednej rzeczy.

ADHD to choroba, którą określa się jako zespół nadpobudliwości ruchowej. Jakie są objawy tej choroby u dziecka, czy można odróżnić ADHD od zwykłej nieznośności i niegrzeczności dziecka? Niestety z ADHD jest trochę podobnie jak z alkoholizmem.

W przypadku osób, które piją, część z nas uważa, że robią to, bo chcą, a część wie, że po prostu nie mogą się powstrzymać przed piciem i potrzebują prawdziwego leczenia, aby z tego niewłaściwego nałogu się wyrwać. Z ADHD jest podobnie: część rodziców uważa, że ich dzieci są nieznośne i niegrzeczne, bo po prostu chcą takie być i nie chcą nas słuchać, a część widzi w takim zachowaniu po prostu chorobę, którą trzeba leczyć. U dzieci ADHD objawia się przede wszystkim brakiem koncentracji. Dziecko nie potrafi długo usiedzieć w jednym miejscu, skoncentrowane na danym zadaniu, ponieważ natychmiast zaczyna się nudzić.

Szybko zmienia swoje aktywności ruchowe: na przykład przez kilka minut siedzi grzecznie na podłodze i jeździ samochodzikiem po dywanie, a za moment zrywa się i zajmuje się już czymś zupełnie innym. Dziecko nie umie skoncentrować się na jednej czynności, nie tylko na takiej zadanej mu przez rodziców czy przez opiekuna w przedszkolu, ale i takiej, którą samo sobie wybrało. Nawet na rzeczach, które sprawiają mu radość i przyjemność, nie jest w stanie skupić się wystarczająco.

Dodatkowo dziecko często jest nadpobudliwe ruchowo, a więc charakteryzuje się to tym, że dziecko nie potrafi kontrolować niektórych swoich odruchów, na przykład ciągłego wstawania i siadania, biegania w tę i z powrotem. Jeśli widzisz u swojego dziecka takie objawy, możesz skonsultować się ze specjalistą: psychologiem. On udzieli Ci wszelkich wskazówek na temat tego, jak postępować.