W ofertach banku znajdziemy kredyt gotówkowy i pożyczkę w koncie

W ofertach każdego banku znajdziemy zarówno kredyt gotówkowy jak i pożyczkę w koncie, na które wpływają nasze pobory. Kredyt jest lepszym rozwiązaniem dla osób mających kłopoty z uzyskaniem dyscypliny finansowej, narzuca on bowiem regularność spłat i ogranicza zadłużenie zarówno kwotowo jak i czasowo.

Pożyczka w koncie mimo łatwości jej wykorzystania wymaga samodyscypliny w jej spłacie, łatwo bowiem jest z tych środków skorzystać trudniej natomiast z takiego debetu wyjść. Bank w przypadku nieuregulowania jej w określonym czasie doliczy nam odsetki, o których bardzo często zapominamy. Sprawdzi się to drugie rozwiązanie jeśli nasze zadłużenie będzie niewielkie i szybko je zlikwidujemy.

Kiedy możemy nie uzyskać kredytu gotówkowego?

W pewnych okolicznościach bank może nie udzielić nam nawet małego kredytu gotówkowego, pomimo iż posiadamy, wydawać by się mogło, zdolność do jego spłaty. W przypadku kredytu gotówkowego taką przeszkodą może być figurowanie w BIK-u, zbyt duża ilość innych kredytów, niewiarygodny pracodawca, czy współmałżonek, który nie ma stałej pracy.

Co szczególnie istotne czasami fakt wynajmowania mieszkania w mieście, do którego przyjechaliśmy, obniża naszą zdolność do zera. Zawsze warto przemyśleć dane, jakie podamy w banku, gdyż będą one na pewno uwzględnione.

Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową.

W wielu przypadkach staranie się o środki finansowe z banku kończy się niepowodzeniem, gdyż analiza naszej zdolności kredytowej wskazuje bankowi zbyt mały dochód. Nie wszyscy wiedzą, iż istnieje bardzo prosta metoda podniesienia naszej zdolności. Wystarczy, aby wszystkie pieniądze przechodziły przez nasze konto w ciągu roku.

Bank sugeruje się także ilością środków, jakie przepłynęły przez nasze konto w obrębie dan. Możemy przelewać środki między kontami małżonków, rodziców i dzieci, między naszymi różnymi kontami.

Kredyt gotówkowy a karta kredytowa.

Kredyt gotówkowy uzyskamy w banku na określony czas, w określonej kwocie i określonych jego kosztach. Karta kredytowa jest produktem, z którego skorzystać możemy w każdej chwili, spłata nastąpi według naszych możliwości finansowych wynikających z wpływów na konto, a odsetki zapłacimy dopiero po kilkudziesięciu dniach (jeżeli do tego czasu nie spłacimy całości).

O ile kredyt gotówkowy narzuca nam pewną dyscyplinę i ograniczenia, o tyle karta poprzez łatwość jej użycia prowokuje do rozrzutności. Oba te kredyty zwiększają nasze możliwości finansowe, trzeba tylko umieć je odpowiednio wykorzystywać do swoich potrzeb.

Jakie ryzyko niesie kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy poza daniem nam możliwości realizacji naszych planów i marzeń stanowi także pewnego rodzaju ryzyko. Powinniśmy je za każdym razem uwzględniać.

Wynikać ona może z okresowymi kłopotami z pracą, regularnością wypłat, ale także wynikać ze zmienności stóp procentowych. Pamiętać musimy, iż kredyt gotówkowy i wynikające z niego raty są uzależnione od dyktowanych przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych.

Decydując się, na pożyczenie pieniędzy w banku należy brać pod uwagę także taką możliwość, iż funkcjonując na granicy możliwości finansowych, możemy popaść w kłopoty finansowe nawet przy małym kredycie gotówkowym.

Jak poprawić zdolność do uzyskania kredytu gotówkowego?

W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, w których stajemy przed koniecznością szybkiego uzyskania gotówki. Czasami kwota, jaką potrzebujemy, przekracza naszą zdolność kredytową w banku.

Najlepszym wtedy rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do kogoś z rodziny, aby stanowiła drugą osobę biorącą kredyt. Dla banku oznaczać to będzie wzrost naszej wspólnej zdolnością,  ponadto uzyska dodatkowo rozłożenie ryzyka udzielenia złego kredytu na dwie osoby.

Kredyt gotówkowy a pożyczka.

Między oboma tymi pojęciami zachodzą nie tylko istotne różnice w ich charakterze, przede wszystkim tworzą one dwie różne sytuacje prawne dla osoby z ich korzystającej. Kredyt gotówkowy udzielany jest przez bank na podstawie jasnej umowy z jasno określonymi zasadami i opłatami. Zazwyczaj koszt kredytu gotówkowego wydaje się wyższy niż pożyczki.

Ale to jedynie złudzenie, gdyż pożyczający ma cały wachlarz metod podnoszenia kwot kolejnych rat. W te sposób rekompensuje on sobie ryzyko, jakie ponosi, udzielając pożyczki np. osobom bez regularnych dochodów, czy poważnie zadłużonych.

Kredyt gotówkowy zamiast zakupów na raty

W okresie świątecznym wszyscy jesteśmy atakowani ofertami zakupów po bardzo atrakcyjnych cenach różnorakiego sprzętu elektronicznego, czy AGD. W wielu przypadkach potrzebny nam i atrakcyjny cenowo sprzęt jest poza naszym zasięgiem z powodu braku gotówki.

Warto skorzystać z zakupów na raty. Raty te jednak zazwyczaj taniej wychodzą, mimo obietnic folderów reklamowych, w naszym banku, w którym od lat mamy konto. Nie tylko pozwoli to nam na zdobycie bez kłopotu wymarzonego towaru, ale ograniczy nasze zapędy.

Mając bowiem konkretną kwotę, na zakup danej rzeczy trudniej ulegniemy radom sprzedawcy, który zawsze zaproponuje nam dodatkowy osprzęt, oprogramowanie czy dodatkową rzecz, której w ogóle nie chcieliśmy kupować, a którą weźmiemy jedynie dlatego, iż w niewielkim jedynie stopniu podwyższy ona nam ratę w sklepie.

Leave a Reply