Co zrobić w ogrodzie w marcu 2022? Sarah Pflug from Burst

Co zrobić w ogrodzie w marcu 2022?

Marzec jest miesiącem radości dla ogrodników, przynajmniej dla tych, którzy lubią co nieco popracować i poświęcić swojemu ogrodowi trochę czasu. Pojawiają się pierwsze kwiaty, cieszymy się nadejściem wiosny, ale czeka nas też wiele pracy. Ponieważ dzień staje się coraz dłuższy, a słońca jest coraz więcej, możemy oddawać się pracom ogrodowym z przyjemnością.

Co takiego robimy w marcu w naszym ogrodzie?

Prace możemy ogólnie podzielić na te związane z trawnikiem oraz na inne. Zacznijmy od innych: wysiewamy rośliny jednoroczne, o ile nie są przeznaczone do późnego wysiewu. Są to rośliny z rozsady: nagietki, aksamitki, pachnący groszek. Jeżeli rośliny były wysiewane w lutym, przepikujmy młode roślinki do doniczek pojedynczych, aby ich listki wzajemnie się nie dotykały. Sprawdzamy bulwy dalii i pacioreczników.

Jeśli są zgniłe, usuwamy je. Kiedy temperatura utrzymuje się powyżej zera stopni w dzień i nie ma śniegu, rozpoczynamy cięcie krzewów liściastych, zwłaszcza tych, które kwitną latem. Wycinamy zeszłoroczne hortensje wielokwiatowe, które kwitną na pędach. W przypadku hortensji drzewiastych i bukietowych przycinamy je tak, by usunąć pędy, które porozkładały nam się na podłożu. Zdjęte wcześniej okrycia, które zakładamy roślinom na zimę, możemy wysuszyć na słońcu, wówczas będą nam służyły przez kolejny rok.

Wysiewamy marchew, koper, pietruszkę, rzodkiewkę. Sadzimy cebulkę dymkę oraz czosnek. Jeżeli chodzi o trawnik: gdy nie ma śniegu, wygrabiamy nasz trawnik ostrymi grabiami, nisko go kosimy, wykonujemy aerację, czyli napowietrzanie. W gołych miejscach podsypujemy torf i dosiewamy nasiona, aby uzupełnić trawnik.

Jak posadzić cebulki kwiatowe

Cebulki kwiatowe, sadzimy głównie jesienią i wczesną wiosną. Wiosenne prace w tym kierunku wykonujemy gdy ustąpią już na dobre przymrozki. Jeśli zabierzemy się za sadzenie cebulek zbyt późno albo za wcześnie, nic z tego nie będzie. Jesienią sadzimy te kwiaty, których cebulki są odporne na mrozy występujące zimą. Są to głównie popularne na całym świecie tulipany, pięknie i wcześnie kwitnące krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty.

Wszystkie z tych roślin w zasadzie charakteryzują się tym, że kwitną wczesną wiosną. Cebule, bulwy i kłącza tych roślinek, które kwitną latem, sadzimy wiosną, kiedy temperatura jak zostało wspomniane, jest stabilna, a więc nie mamy już do czynienia z przymrozkami. Do takich roślin zaliczamy: begonie, dalie, mieczyki i inne rośliny, które są wrażliwe na minusowe temperatury.

W jaki sposób sadzimy cebulki kwiatów?

Cebulki, a także bulwy i kłącza, mają zaokrąglone spody. Są tam fragmenty dawnych korzeni, lub miejsce po nich. W narcyzach i tulipanach, wierzchołki cebulek są spiczaste. W każdej roślinie możemy zobaczyć, gdzie dawniej był jej spód, a gdzie wierzch. Zawsze sadzimy cebulki w taki sposób, aby wierzch był na górze, co z jednej strony jest oczywiste, a z drugiej strony, czasem o tym zapominamy. Jeżeli chodzi o głębokość, na jaką sadzimy roślinki, zależy to od wielkości cebulek. Ogólnie, cebulki powinny być sadzone na głębokość wynoszącą trzykrotną wysokość samej cebulki, od podstawy do wierzchołka. Jeżeli cebulka naszego tulipana ma wysokość sześciu centymetrów, to powyżej wierzchołka tej cebulki powinno znajdować się plus osiemnaście centymetrów ziemi. Więc musimy wykopać dołek na dwadzieścia cztery centymetry, na jego dnie umieścić cebulkę i zasypać.

Leave a Reply